Blízké okolí
Hrádek u Přílep
Poloha:
Reliéfní stopy opevnění na vrchu Hrádek (517m),necelé 2km sv. od Přílep, 5km východně od Holešova.
Historie:
Vztah k němu mohl mít Jindřich z Přílep, který roku 1272 směnil s biskupem Brunem ze Šaumburka vzdálený hrad Nový Šaumburk (Zubříč) za blízké Žopy. Biskup Bruno totiž potřeboval zaokrouhlit území hradu Šaumburka, Jindřich z Přílep naopak svůj majetek v okolí Přílep. Další zmínky až do roku 1409, kdy se píše o vdově po Vojslavovi, chybí.V té době hrad téměř s jistotou neexistoval.Hrádek údajně zničen asi za válek husitských nebo česko- uherských.Také tvrz zmiňovaná k roku 1569 stála nepochybně ve vsi, zřejmě na místě dnešního zámečkuNa stráních nad obcí podle starých zápisů bývaly v 17. století rozsáhlé panské vinohrady.
Pověst:
Ke vsi se váže i tato pověst:“O bílých pannách“
Slunce stálo vysoko na obloze a zalévalo kraj svou září.Z vesničky Přílep, která leží na úpatí Hostýnských hor, vyšly dvě dívky, Hanka a Marta.Oblečené v červených šatech se podobaly dvěma krásným vlčím mákům.V rukou nesly džbánky- těšily se, že si nasbírají hodně jahod.
Přešly kolem kapličky obklopené břízami a vstoupily do lesa, kde začaly sbírat jahody. Les voněl pryskyřičnou vůní, tu a tam se mihl barevný motýl, ještěrky se vyhřívaly na slunných místech, ozýval se zpěv ptáků.
Džbánky děvčat se plnily jen pomalu, protože mnohá jahůdka se octla místo ve džbánku v ústech.Údolí ležící v zeleni bylo naplněno sluncem.Na pravé straně se zvedaly dva kopce; jeden zvaný Hrádek, čtvrt hodiny chůze od něho Hrad.Bylo už skoro poledne, když se dostaly až do těchto míst, ani dobře nevěděly jak. „Nebojíš se?“ zeptala se mladší Marta, protože si vzpomněla na vypravování o Hradu. „Čeho bych se měla bát?“ odpověděla odvážnější Hanka.
Sedly si do stínu, aby si odpočinuly.Najednou sebou Marta škubla a téměř vykřikla: „Podívej se, Hanko, ke Hradu!“
Stály tam dvě panny.Dlouhé, splývavé šaty bílé barvy zahalovaly jejich štíhlé postavy.Vlasy ozářené ostrým sluncem se leskly jako ryzí zlato, obličeje vypadaly bledé a velmi jemné.Dívky strnuly, bílé panny se blížily k nim.Kráčely velmi lehce, jako by se vznášely ve vzduchu a země se téměř nedotýkaly.Zastavily se u překvapením oněmělých děvčat a řekly jim:
„Nebojte se, jen nemoudří lidé se nás bojí, my nejsme strašidla.“
„Kdo tedy jste?“ vydechla Hanka.
„Dvě zakleté sestry, které čekají na vysvobození,“ odpověděla jedna z nich.Její hlas zněl lahodně a měkce, skrývala se v něm bolest, tak se Hanka znovu osmělila a zeptala se: „Kdo by vás mohl vysvobodit?“
„Podívejte se, tento les na Hradě musí být třikrát skácen a opět vysázen.Z největšího dubu se musí udělat kolébka a to dítě, které se v ní bude kolébat, nás vysvobodí.Pamatuješ si to!“ To řekly a pomalu mizely v letním dnu, jejich obrysy se rozplývaly, až se ztratily dívkám úplně.
Popis:
Poblíž existuje také zajímavá poloha zvaná Hrad (565m), ale její jinak slibný skalnatý vrchol nenese žádné stopy fortifikační stopy činosti.V některých pramenech se uvádí, že se jedná o pravěké hradisko. Jiné je to na Hrádku, kde je po třech stranách obvodu souvislá hrázka po opevnění a stopa po něm je vidět i na hraně velké terasy na jihu.Ta ohraničuje areál nad stupňovitě klesajícím svahem.Areál má tvar výseče (75 x 85m) s useknutým vrcholem na severu, kde je též nejvyšší místo.Čelo je zvýšeno zesíleným náspem, který může být pozůstatkem po nějakých objektech.Odtud dále k severu klesá o 13m prudký svah do plochého hřbetu, jenž mohl být ve vzdálenosti 37m od okraje fortifikace přepažen valem.Povrch opevnění využívá přirozené stupňovitosti, takže horní část se jeví jako akropole, nižší jako dolní hrad s náznaky objektů v jihovýchodním cípu.Někde z boku do tohoto prostoru ústila přístupová komunikace, neboť přístup od severu nebyl kvůli strmosti možný
Dřívější i současné nálezy keramiky potvrzují středověkou příslušnost lokality.Ovšem absencí zdiva a hlavně utvářením nebyla typickým středověkým hradem.Může však patřit k produktům přechodového období mezi dozníváním hradištní tradice a hromadným uplatněním zděné světské architektury.Nelze vyloučit, že sídlo bylo opuštěno v jistém provizorním stavu, neboť nevyhovovalo z hlediska dostupnosti, nadměrné velikosti,ale i nevhodného terénního utváření.Z toho hlediska by byl výzkum velmi zajímavý.
Lze soudit, že kdysi zde stával kamenný hrádek, původní sídlo pánů z Přílep,žádné pozůstatky se nedochovaly.
Přístup:
po modré turistické značce ze středu obce Přílepy, 2km ,prudký výstup, pak odbočit vpravo ukazatel šipky směr Hrádek 200m, viz též mapka
GPS souřadnice: Loc:
49°19'36.265"N, 17°38'18.655"Etext a foto: Karel a Jana Světlíkovi